Разкрити факти за Хайдутин

От времето на Първото търновско въстание насетне, е прието да се говори за хайдушко движение.

Организираното съпротивително въоръжено движение по българските земи срещу централната османска власт е известно в българската историография като хайдутство.

 Малкият Чавдар е непокорен, свободолюбив като своя баща хайдутин. Хлапакът обвинява майка си с 

ВсичкиЗадължителни дестинацииНаръчник на приключенецаОт птичи погледПътеписи

Поемата не е довършена, но начинът, по който Ботев изгражда образите на майката и на хайдутина, не изисква повече текст. Той създава обобщена представа за образа на българския борец за свобода и справедливост в лирическия увод. Сгъстената, емоционално-действена характеристика в началото на същинския текст се допълва от речевото представяне на героя и от жестовете му.

Босненски въпрос  · Македонски въпрос  · Тракийски въпрос  · Добруджански въпрос  · Епирски въпрос  · Косовски въпрос  · Спор за Далмация

В съдебни протоколи изобилстват убедителни данни за хайдушкото движение. Има стотици присъди над заловени хайдути, чийто чети нападат села и градове и подробно са описани техните имена и подвизи, както и наказанията, на които са били подложени.

В това отношение той беше просто идеален и правеше чест на нашия народен живот. При това той обичаше да проповядва на българите в Сърбия патриотизъм и ненавист спрямо турците. А на празници и ваканции учеше българските ученици да стрелят, за която цел им купуваше пушки и ги водеше често на лов. “

, продължава все още да се употребява синонимно (в официалното си властово значение от османско враме) вместо крадец, разбойник.

Въведението съдържа обща характеристика на героя като хайдутин – страшен борец срещу турци и чорбаджии и закрилник на „клети сюрмаси“

Реторичните въпроси в началото веднага изграждат обаятелния и заинтригуващ Хайдутин образ на хайдутина Чавдар.

Други били изгаряни живи или умъртвявани по друг жесток начин от креативните либерални турски власти.

          Чавдар е представен и в диалога с майка си. В думите, с които се обръща към нея, се проявява характерът му – неговата нетърпимост към личното унижение и към страданието на народа, както и решимостта му да бъде борец за справедливост.

Четата на Христо Ботев преминава Дунав при Козлодуй. Четата на Сидер Грънчаров преминава от Сърбия в България.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *